top of page

O Podčejku

Historie objektu Podčejku sahá až do roku 1911, kdy zde postavil František Dědina, mlynář z protějšího mlýna, vilu dle vzoru Carského sela pro svou rodinu. Vila patřila rodině až do roku 1952, poté byla prodána dcerou majitele soukromé osobě. Kolem roku 1972 se stal vlastníkem Státní statek Bezno, který vilu zrekonstruoval nejdříve na podobu restaurace, později přistavěl ubytovací část. Po roce 1989 byl objekt ve vlastnictví SSB pronajímán více osobám. Penzion Lovecký zámeček Podčejk pro účely podnikání v dnešní podobě vznikl v roce 1998.

Historie místa, kde stojí objekt, sahá až do 14.století. Na strmém ostrohu v oboře kdysi stával hrad Čejky a kostelík sv. Kateřiny z pol. 14.století. Naposledy je připomínán r.1668 již jako zřícenina, zanikl zřejmě požárem. Na začátku 20.století byly ještě části zdiva až do výše 4 m zachovány. Pod kostelem byly zaznamenány archeologické nálezy hrobů z doby Přemyslovců. Naproti přes údolí v kopci nad loveckým zámečkem Podčejk stával hrad Malkov, připomínaný r. 1354. Naposledy je zmiňován v r.1599, pak zřejmě zanikl. V dnešní době je lokalita Malkov (někdy také Moukov) bez povrchových nálezů.

Zdejší krajina je vhodná pro pohodovou a odpočinkovou turistiku a širší okolí nabízí mnoho památek. A to jak na jednu stranu v nedaleké obci Strenice, tak i směrem na Mladou Boleslav v Krnsku. Zde se nachází jeden z českých nejmohutnějších viaduktů, tříobloukový viadukt Českých drah z roku 1924. Délka mostu činí 152 metrů, přičemž tři oblouky mají rozpětí 28 metrů a vzepětí 12 metrů.


Kostel sv. Bartoloměje pochází ze 14.století a u vchodu po pravé straně ve zdi jsou zachovány čtyři unikátní náhrobky pánů rodu Klusáků z pol. 16. století. V obci a okolí je dochováno několik barokních pískovcových soch.


V Jizerním Vtelně je možné navštívit jeden z nejpohádkovějších novorenesančních zámků Čech, Zámek Stránov.

DJI_1328-cmyk.jpg
5D46AFF7-3668-453F-8765-07E2F6BC3F87.JPG

Náš příběh

Můj příběh s Loveckým zámečkem Podčejk se začal psát v červnu roku 2020. Dlouho jsem se poohlížel po nemovitosti vhodné ke koupi a stálo mě to hodiny a hodiny hledání, než jsem na doporučení známého vyrazil do obce Strenice na Mladoboleslavsku. Z fotek na internetu mě zámeček příliš nezaujal, ale 30minutová vzdálenost od Prahy mě nakonec přesvědčila vyrazit na obhlídku. Hned při příjezdu mě okouzlila zdejší nádherná příroda, a přestože jsem se nedostal dál než ke vjezdové závoře, věděl jsem, že se sem chci vrátit. 

Nemovitost, kterou jsem původně hledal, byla minimálně o polovinu menší a o polovinu levnější. I přes prvotní pochybnosti mé rodiny, jsem je nakonec přesvědčil, aby se mnou jeli na prohlídku. Zámeček i zahradu jsme si na první pohled zamilovali a rozhodli se ho koupit. Zbývalo jen dát dohromady celou částku kupní ceny, ale i tento problém se nakonec vyřešil. 
 
Je to půl roku, co jsme se stali novými majiteli Podčejku. Teprve tady jsem pochopil, jaká dřina podnikání může být. Během pár měsíců jsem si vyzkoušel všemožné profese - od manažera přes stěhováka až po modela svatebního editoriálu. Také jsem ale poznal, že v tom nejsem sám. Mám kolem sebe spoustu úžasných lidí, kteří mi pomáhají, rodinu, přítelkyni, kamarády a mnohé další. 


Bude to stát ještě spoustu času a úsílí než společně z Podčejku vytvoříme místo, které bude vyhovovat současným trendům. Věřím, že si ho zamilujete stejně rychle jako já.

bottom of page